Sex olika gymnasieskolor i Stockholm samlade närmare 400 elever från Handelsprogrammet till Ung Handelns Dag i Huddinge. Där fick de träffa medarbetare och entreprenörer från bland annat Ikea, Grandpa och Grand Shoes.

Anders Johansson, Grandpa, berättade att han verkligen trivs som egen företagare
Först upp på scen är föreläsarna Frida Älgevik, HR, och Fabian Haeberlein, ställföreträdande säljchef, båda på IKEA Barkarby, som berättar om ledarskapet på IKEA.
– Jag började jobba på lagret på IKEA i Reykjavik på Island direkt efter gymnasiet och har sen jobbat mig upp inom företaget, berättar Fabian. Nu är jag chef i Barkarby och det trivs jag mycket bra med. Jag gillar att jobba på IKEA eftersom jag har fått prova många olika saker och fått möjlighet att jobba utomlands. Som ledare på IKEA jobbar jag väldigt nära ”golvet” och är ute bland mina medarbetare så mycket som möjligt.
Frida berättar att hon började som sommarrekryterare på IKEA 2006 och sen rekryterade sig själv eftersom hon trivdes så bra.
– Jag blev störtförälskad och har sedan dess haft flera olika roller på företaget, säger Frida. Nu jobbar jag på personalavdelningen vilket känns bra eftersom jag är utbildad inom HR. På IKEA söker vi olika typer av personer, eftersom det är så stort och kunderna är så olika behöver vi en mångfald av ledare. Men det gemensamma är värdegrunden; enkelhet, ärlighet, kostnadsmedvetenhet och ödmjukhet samt förmågan att kombinera hjärta och hjärna.
Att öppna eget
Två personer som har tagit saken i egna händer och startat egna företag är Anders Johansson på Grandpa och Fredrik Hammarqvist på Grandshoes.se.
– Jag går till jobbet med ett leende på läpparna varje måndag, berättar Anders Johansson som har två butiker i Stockholm, en ny på gång i Göteborg samt en webbshop. Jag trivs verkligen med att ha eget företag och bara få sälja och göra sådant som jag kan stå för.
Anders Johansson har sysslat med många olika saker innan han öppnade eget och tycker att det är en stor fördel att ha många erfarenheter i bagaget. Det syns även i företaget som är lite ”spretigt”; man säljer kläder, prylar och vintagemöbler samt har bland annat tagit fram ett spel om Stockholm samt en kokbok.
Dagen var full av intryck och tips till eleverna som förhoppningsvis nu känner sig inspirerade att fortsätta sin karriär inom handeln och hela tiden utmana sig själva för att utvecklas. Kanske genom att gå en vidareutbildning, bli chef eller varför inte starta eget?
– Den här dagen har verkligen var jättebra, säger Kerstin Fägerblad lärare i handel och ekonomi på Sågbäcksgymnasiet som har varit med och arrangerat dagen. Det är mycket viktigt att bidra till att ungdomarna ser möjligheterna med att arbeta inom handeln och att de känner stolthet över sitt val och sin kommande yrkeskarriär. Ung Handelns Dag ger den positiva känsla som ger eleven styrka.
Även Linda Ögren från Bestseller som har varit med på Ung handelns Dag i ett par år vill medverka till att förstärka framtidstron hos studenterna:
– Jag vill ingjuta stolthet för säljyrket hos eleverna, säger hon. Vi är många som brinner för service och kundmöten och det finns många möjligheter för dem som vill jobba med det. Det är också roligt att träffa eleverna och vi är alltid på jakt efter guldkorn som vill jobba hos oss.